TOLŠTEJNSKÉ SLAVNOSTI 2015
Přihlásit se k odběru news
Jméno
Příjmení
Email
Součet 2 a 1 (antispam)

MAS Šluknovsko realizuje Strategický plán Leader

"Šluknovsko návštěvníkům i sobě"

 

Evropský zemědělský fondLeaderProgram rozvoje venkova

 

„Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova:

Evropa investuje do venkovských oblastí."

 

Počasí
PŮJČOVNA COTTAGE
Facebook

Přidej se k nám!

Facebook

 

VI. Mezinár. foklorní festival Tolštejn. panství

nahled

 

Pošesté se uskuteční ve Šluknovském výběžku Mezinárodní folklorní festival Tolštejnského panství ve dnech 8. - 10. června 2012. Tuto nejsevernější oslavu lidového umění a tradic pořádá od roku 2000 folklorní soubor LUŽIČAN. Tentokrát v partnerství s Folklorním sdružením ČR a MAS Šluknovsko, za podpory Ústeckého kraje, Svazku obcí Tolštejn, města Krásné Lípy a Varnsdorfu.

 

Záštitu šestého MFF TP převzal senátor a starosta pan Jaroslav Sykáček a hejtmanka Ústeckého kraje paní Jana Vaňhová. Patronem festivalu se stal opět pan Radim Uzel.

 

V rámci festivalu se divákům představí folklorní soubory - Trenčan z Trenčína (SK), skupina Lužických Srbů z Budyšína (D), Soláň z Valašska (CZ), CM Jagar z Havířova (CZ), Jizera z Liberce (CZ), Mateník z Prahy (CZ), Baldrián z Pardubic (CZ), krásnolipský Křiničánek, Dykyta a pořadatelský Lužičan.

 

Festival odstartuje v pátek od 19.00 hod na třech místech současně - v Doubicích, Šluknově a Krásné Lípě. V Doubicích se v pořadu „Valaši v hospodě" představí v areálu restaurace Stará hospoda Soláň. Ve Šluknově zase v pořadu „Trenčan na zámku" slovenský soubor Trenčan na šluknovském zámku. V Krásné Lípě pak místní soubory Lužičan, Dykyta a Křiničánek po slavnostním zahájení VI. MFF TP v pořadu „25 let folklórování v Lípě". Ve 21.00 hod naváže v krásnolipském kulturním domě v pořadu „Besedování s Jagárem" CM Jagár.

 

V sobotu zatančí v 10.00 hod v pořadech „Pozvánky na MFF TP" liberecká Jizera v německém Seifhennersdorfu a sousedním Grossschönau pražský Mateník.

Sobotní vyvrcholení festivalu se uskuteční ve Varnsdorfu v areálu Střelnice, nového centra MAS Šluknovsko. Od rána zde bude probíhat Staročeský jarmark s ukázkami tradičních řemesel. Dále „Jahodobraní", při kterém se předvedou nejrůznější výrobky z jahod a také speciální jahodové pivo z varnsdorfského pivovaru Kocour. Celé dopoledne budou atmosféru zpříjemňovat prostorové zkoušky folklorních souborů. Ve 13.30 hod vyjde „Krojovaný průvod" od varnsdorfské polikliniky ulicí Legií přes náměstí E. Beneše, dále Melantrichovou ulicí do areálu Střelnice. Zde se od 14.30 hod uskuteční hlavní pořad festivalu „Galaprogram VI. MFF TP ke dni MAS", věnovaný právě zahájení provozu Střelnice Místní akční skupinou Šluknovsko.

 

Po skončení galaprogramu se další dění přesune do Krásné Lípy. V 19.00 hod se v místním kulturním domě uskuteční koncert nové velmi zajímavé moravské formace Medicimbál. Ta představí další podobu současné tvorby na motivy lidových písní. Po této tzv. „Třešničce na dortu" bude následovat další, v podobě pořadu „Hudci bez hranic" za účasti všech souborových muzik do ranních hodin. Večer si samozřejmě přijdou na své také milovníci kvalitního vína, piva a dalších pochoutek.

 

V neděli se od 10.00 hod uskuteční v Krásné Lípě mše v kostele Sv. Máří Magdaleny a po jejím skončení křtiny nejmladšího „FOSáčka". Závěrečné „Loučení s festivalem" proběhne opět v krásnolipském kulturním domě.

 

Pořadatelé se již nyní těší na spolupráci se všemi partnery, příjemná setkání s účinkujícími a samozřejmě hlavně na diváky. Přejme si, aby se vše vydařilo podle plánů a hlavně slunné a teplé (zvláště to teplé zde na severu) počasí.

 

Petr Semelka, ředitel festivalu

Fotogalerie

plakát MFF TP2012
plakát MFF TP2012

publikován: 7.5.12 14:12, autor: Administrator, zobrazeno: 1106x

MAS Šluknovsko, webmaster: massluknovsko@atlas.cz, powered on bubileg cms v2.14L